piątek, 10 kwietnia 2015

O SMOKACH Z TWIERDZY SMOKÓW w „Rumo i cuda w ciemnościach” Waltera Moersa


Smoki z Twierdzy Smoków, a właściwie pradawne gady, które nie wyginęły, ale znalazły schronienie w wielkiej górze, są zupełnie inne niż powszechne o nich wyobrażenia. Jak opowiada o nich, tytułowemu bohaterowi Rumo, robakin Szmejk w książce Waltera Moersa „Rumo i cuda w ciemnościach”:

„– Smoki, bo w tym czasie same zaczęły się tak nazywać, utrzymywały pełne dystansu, ale uprzejme stosunki z okoliczną ludnością. Zrobiły porządek z paroma przesądami o pożeraniu dziewic, zajmowały się drobnym handlem, wymieniały towary i żywność, ale nigdy nie wpuściły nikogo do swojej góry. Coraz bardziej ją rozbudowywały: umocniły wejścia, obrabiały skały, ciosały schody w kamieniu, tworzyły okna i drzwi, tunele i jaskinie. Cała skała przekształciła się w wielki, obronny gród. Przy czym, duchowe zdolności smoków wciąż się rozwijały, podczas gdy ich dzikie jaszczurze instynkty zanikały. Do tej pory porozumiewały się jedynie mieszaniną chrząknięć i języka migowego, ale obcując z chłopami i handlarzami, nauczyły się od nich camońskiego. Zaczęły spisywać swoje słowa i myśli. Znalazły wielkie upodobanie w języku. Przyzwyczaiły się mówić wierszem. Nosiły długie szaty i krzykliwą biżuterię, i… no cóż – stały się artystami, rozumiesz? Poetami!”

Takie właśnie są smoki w, stworzonej przez autora, niezwykłej krainie zwanej Camonią. A żyją tam też tak niezwykłe stworzenia jak: Niesitniejący Maciupi, Wolpertingi, Vrahoki, Hellingi i wiele, wiele innych.


Twierdza Smoków obrosła mitami i legendami o skarbach w niej skrywanych. Co jakiś czas toczono boje o jej zdobycie, ale smoki potrafiły dzielnie bronić swojej góry. Czy ją kiedykolwiek podbito i czy smoki wpuściły do swojej twierdzy intruzów? O tym można dowiedzieć się w pierwszych rozdziałach książki „Rumo i cuda w ciemnościach”. Ale uwaga, można się wciągnąć i podążyć w podróż poprzez 680 stron niezwykłych i tajemniczych opowieści.

Walter Moers jest też ilustratorem, poniżej kilka rysunków smoków z jego książki.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz