W starych opowieściach i baśniach wielu krajów Europy pojawiają się smoki.
Prawie zawsze są okrutnymi bestiami. Pustoszą całe krainy i pożerają zwierzęta oraz bezbronnych ludzi. A gdy tego nie robią, to żądają codziennej daniny, która ma zaspokoić ich głód. Robią tak, aż do czasu, gdy pojawi się śmiałek, który jest w stanie pokonać dziką bestię.
Ulubioną potrawą smoków są barany, owce, krowy, konie…rycerze, ale nade wszystko księżniczki młode i piękne.
Niestety chęć zjedzenia potrawki z księżniczki zazwyczaj kończy się dla smoka bardzo tragicznie. Można powiedzieć, że jest to śmiertelna zachcianka kulinarna – dla smoka oczywiście.
Smoki ZACHODU mają podobny wygląd – to przeważnie wielkie gady ze skórzastymi skrzydłami. Ciało ich pokrywa łuska, której nie może przebić ani miecz, ani strzały. Łuskowata skóra smoka najbardziej twarda jest na odsłoniętym grzbiecie. Bywa, że na swoim brzuchu smoki są mniej opancerzone i właśnie w te miejsca dzielni rycerze chcą zadać im śmiertelny cios. Nie jest to jednak takie proste, gdyż smoki dysponują silnymi łapami zakończonymi szponiastymi pazurami. Mają też ogromną paszczą, ze straszliwymi zębiskami oraz długi i umięśniony ogon.
Najstraszniejszą bronią smoka jest ognisty albo trujący oddech. Smoki uwielbiają zionąć ogniem na wszystko co popadnie, a szczególnie na rycerzy, którzy stają do walki z nimi.
To ogólny, opis tych mitycznych potworów. Galerię najsłynniejszych smoków rozpocznę od SMOKA WAWELSKIEGO… już wkrótce.
Z książki na zdjęciu można dowiedzieć się nie tylko o
smokach, ale o innych mitologicznych bestiach, takich jak Minotaur, Meduza,
Cyklop i fantastycznych zwierzętach jak feniks, jednorożec i inne
(autor: James Harpur / ilustracje: Stuart Martin)
(autor: James Harpur / ilustracje: Stuart Martin)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz